Fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir protein türüdür. Cilt ve kas hücrelerinde bulunan kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Kas ve cilt hücrelerini koruyan bağ dokusu yapısına katılarak cilde dayanıklılık, esneklik ve canlılık kazandıran kolajen aynı zamanda eklem, tendon ve organları bir arada tutmada görevlidir.
Kolajenin faydaları biz yaşlanmaya başladıkça kendini daha çok gösterir. Vücudumuzun kolajen üretimi, yaşlandıkça doğal olarak yavaşlamaya başlar. Bu dejeneratif sürece, kırışıklıklar, ciltte sarkma, kıkırdağın azalması ya da kıkırdağın azalması sonucu oluşan eklem ağrıları gibi yaşlanma belirtileri eklenir.
Kolajeni vücudumuz kendi içinde sentezler. Ancak özellikle 30 yaşından sonra vücutta kolajen üretimi azalır. Kolajen kullanımı kaç yaşından itibaren başlamalıdır?
Kolajen mutlaka hidrolize edilmiş peptid formda olmalıdır. Kolajen takviyesi, toz haline getirilmiş kapsüller, haplar veya sıvı olarak da alınabilir
Bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.
Bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.
Alınabilir ancak oldukça zordur. Kolajenin faydalı olabilmesi için düzenli kullanım gerekmektedir.
Brokoli, lahana, ıspanak, marul, sardalye, salatalık, çilek, istiridye, tavuk kolajen içeren bazı besinlerdir.
Aksine, kolajen proteinleri kilo kaybını olumlu etkiler. Klinik çalışmalarda kişilerin protein ve düşük glisemik endeksli besin tüketimini artırması durumunda düşük protein diyeti yapan bireylere göre anlamlı bir şekilde daha fazla kilo kaybettikleri bulunmuştur. Bu da kolajenin kilo kaybettirme etkisini destekler niteliktedir.

COLLAGEN SHINE

900,00

Sepete Ekle